História

Klub priateľov horskej cyklistiky Turčianske Teplice vznikol v roku 1996. Jeho korene siahajú v začiatkoch do disciplín ako triatlon a duatlon. Už v roku 1991 vznikla registrácia Triatlon klubu TJ Baník TT. Jazdila sa viac cestná cyklistika v kombinácii s behom. postupne sa začal profilovať okruh ľudí vlastniacich prvé oceľové bicykle s tučnými plášťami, nazývané aj horské bicykle. V tej dobe sa nikomu ani nesnívalo o akomkoľvek odpružení a ak to už aj niekto videl, tak len v ťažko vybojovanom západnom časopise….

Niekoľko rokov sme používali logo, ktoré vzniklo niekedy v roku 1998 (vľavo). Medzi prvých členov ako aj zakladateľov patrili Peter Vričan, Andrej Vričan a Laco Vlčko. Títo traja rozbehli fungovanie klubu, vybavili všetky papierovačky aby mohol vôbec existovať. Keďže toto odvetvie cyklistiky si získavalo čoraz viac priaznivcov, rozrastala sa aj základňa nášho klubu. v našom klube sa vždy najväčšou mierou venovalo mládeži, veď v ňom vyrástli borci ako Miro Keliar, Lukáš Hanus, sestry Šovčíkové, Júlia Kubíková a mnoho medailistov na mládežníckych stupňoch víťazov.

Neskôr začal byť dopyt po väčšom súťažení, tak sa založila tzv. TEPLICKÁ LIGA, ktorá funguje do dnes. to sme však ale nezaháľali a už v tej dobe boli usporadúvané preteky celoslovenského ranku. Začali sme pretekom RALLY MTB TURIEC v roku 1994. Od roku 1999 sme termín pretekov presunuli na apríl a tak sme začali písať históriu série „otvorení sezóny“. Niekoľkokrát krát v účinkovaní klubu sme usporiadali aj preteky slovenského pohára cross country. Myslím, že na veľmi vysokej úrovni. Posledné roky poznajú naši priaznivci pretek pod názvom TURIECKAP. V rokoch 2000 a 2001 sme organizovali maratónske preteky a prvý BIKE FEST NA SLOVENSKU.  

Naše aktivity nie sú len o horskej cyklistike. Máme silné zastúpenie vo veteránskych kategóriách aj na ceste a nebchádzame ani zimné aktvity. V zime 2011/2012 sme sa pokúsili oživiť tradíciu bežeckého lyžovania v našom meste a spontánne sme založili spolu s KBBS Turčianske Teplice amatérsky pretek KLSKÁ BEŠKA. Veríme, že snehové podmienky nám dovolia pokračovať a vytvoríme novú tradíciu. 

Žiaľ neobchádzajú nás ani smutné správy. Vo veku 66 rokov nás navždy opustil otec nášho klubu Peter Vričan. Posledný krát vydýchol tam, kde to najviac miloval, v lese, na trati Turieckapu týždeň pred pretekmi 12.4.2015.

KONTAKT

KLUB PRIATEĽOV HORSKEJ CYKLISTIKY Turčianske Teplice, občianske združenie

IČO: 361 447 11

Slobody 362/70, 03901 Turčianske Teplice

kphc@kphc.skwww.kphc.sk